Pielgrzymka do Composteli (18.12.2013)

przez | 21 stycznia 2014

Drogą Św. Jakuba Apostoła przez Pireneje

Drogi Św. Jakuba Apostoła można spotkać w całej niemal Europie. Od kilkunastu lat stały się na nowo popularne, także w Polsce zyskując coraz więcej sympatyków. Drogi te kiedyś mocno wpływały na kształtującą się chrześcijańską Europę, będąc jak sądzi wielu, początkiem związków między kulturami narodów, nośnikiem zrozumienia i wzajemnej tolerancji.

Słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II w 1982 r w Santiago de Compostela:

„… z Santiago kieruję do ciebie, stara Europo, wołanie pełne miłości: Odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki. Tchnij życie w swoje korzenie. Tchnij życie w te autentyczne wartości, które sprawiały, że twoje dzieje były pełne chwały, a twoja obecność na innych kontynentach dobroczynna”, otworzyły nowy rozdział w historii pielgrzymowania do grobu Św. Jakuba w Santiago de Compostela.

Dziś tak jak przed kilkuset laty na europejskich szlakach Św. Jakuba spotkać można pielgrzymów zdążających konsekwentnie „na zachód” do Grobu Św. Jakuba. Pielgrzymi dzisiejsi wyruszają tak jak ich poprzednicy, niosąc powierzone intencje, nie zważając na problemy i napotkane trudności.

Jeśli spojrzeć na mapę pielgrzymkowych szlaków Św. Jakuba w Europie, zobaczymy drzewo którego gałęzie – poszczególne odcinki drogi, biegną do jednego pnia i korzenia-źródła-celu.

Tradycyjnie dla poszczególnych odcinków Dróg używa się ich nazw własnych. Najbardziej znaną i ciesząca się największą popularnością wśród pielgrzymów jest „Camino Francés” – „Droga Francuska” biegnącą z St. Jean Pied de Port do Santiago de Compostela.

Mniej znaną wśród polskich pielgrzymów jest „Voie d’Arles” – Aragońska Droga Św. Jakuba, biegnąca min. przez Pireneje.

W pokonywaniu pielgrzymiego szlaku Drogi Aragońskiej pomaga zarówno piękno przyrody, z widocznymi przez cały czas wierzchołkami Pirenejów, bogactwo pozostałości kultury materialnej, gościnność mieszkańców i często słyszane „Bonjour le Pelerin” – „Dzień dobry Pielgrzymie”. Właśnie tu można zobaczyć „prawdziwą” Francję, bez zgiełku i turystów spotykanych w większych miastach.

Drogi Św. Jakuba Apostoła dotarły również do Polski! Część planowanych do odtworzenia szlaków już wyznakowano, kolejne odcinki są w trakcie przygotowania. Także na naszych polskich szlakach obecny jest duch pielgrzymowania, wędrówki konsekwentnie na zachód w kierunku Santiago de Compostela do grobu Św. Jakuba.

Informacje o polskich odcinkach Dróg Św. Jakuba można znaleźć na stronach internetowych: www.camino.net.pl