Jak wzrasta wiara?

przez | 29 stycznia 2015

Wiara jest najpierw osobowym przylgnięciem człowieka do Boga; równocześnie i w sposób nierozdzielony jest ona dobrowolnym uznaniem całej prawdy, którą Bóg objawił” (KKK 150).

Wiara jest możliwa tylko dzięki łasce Bożej i wewnętrznej pomocy Ducha Świętego. Niemniej jednak jest prawdą, że wiara jest aktem autentycznie ludzkim. Okazanie zaufania Bogu i przylgnięcie do prawd objawionych przez Niego nie jest przeciwne ani wolności, ani rozumowi ludzkiemu. Już w relacjach międzyludzkich nie jest przeciwna naszej godności wiara w to, co inne osoby mówią nam o sobie i swoich zamierzeniach, oraz zaufanie ich obietnicom (na przykład, gdy mężczyzna i kobieta zawierają małżeństwo), aby wejść w ten sposób we wzajemną komunię. Jeszcze mniej sprzeczne z naszą godnością jest więc okazanie przez wiarę pełnego poddania naszego rozumu i naszej woli objawiającemu się Bogu i wejście w ten sposób w wewnętrzną komunię z Nim.(KKK 154)

Biblijnie wiara
Wiara zaś jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy (Hbr 11,1) oraz Bez wiary zaś nie można podobać się Bogu. Przystępujący bowiem do Boga musi uwierzyć, że [Bóg] jest i że wynagradza tych, którzy Go szukają (Hbr 11,6)

Nie można powiedzieć, że wiara to proces zakończony. Zatem prześledźmy, co jest konieczne dla wzrostu wiary?

  1. Punkt początkowy: ewangelizacja – dla tych, co im nie „idzie w wierze”
  2. Modlitwa – uczniom idącym do Emaus serce pałało, gdy w drodze rozmawiali z Jezusem (patrz Łk 24, 13-33). Zauważmy: rozmawiali z Jezusem – to dzisiaj oznacza modlitwę. Nasze rekolekcje styczniowe o modlitwie warto jeszcze raz przejrzeć. Są na stronie www.Zbawiciel.poznan.pl
  3. Pismo św. – bez Słowa Bożego nie ma kształtowania życia. Przypowieść o ziarnie zasiewanym. My jesteśmy też i przed wszystkim glebą (Mr 4, 1-20). Ważne jest nie tylko czytanie Pisma św. we wspólnocie, ale także indywidualne. Ono uczy rozpoznawać obecność Boga w naszym życiu, a to daje wzrost wiary.
  4. Liturgia – rozpoznać w niej znaki Bożej Miłości i uwolnienia.
  5. Wspólnota (z osobą wierzącą), w rodzinie, w grupie modlitewnej.

Ad. 1. Podczas oglądania filmików z przygotowania ewangelizacji w Rzeszowie zaczyna serce pałać. Płytka ma tytuł: wóz albo przewóz.(jest dodatkiem do HBR 4, 12 „Zbawienie” wydawanym przez sne Koszalin). Tłumaczenie słowa wóz: WIERZYĆ, UWIERZYĆ, ZAWIERZYĆ. Ewangelizacja miasta jest to Festiwal wiary; czynny udział w ewangelizacji owocuje wzrostem wiary, bo obserwuje się nawrócenia. Nawrócenie ogłoszone jest dla nas świadectwem wiary.

Ewangelizacja ma doprowadzić do dojrzałości w wybieraniu, w decyzjach:

  • Chrześcijanin z chrztu staje się chrześcijaninem z życia.
  • Dostrzegam, że chrześcijańskie „uwierzyć” nie zgadza się z pragnieniem świata. Jesteśmy błędem ortograficznym świata – tak świat uważa i będzie chciał nas poprawić jak błąd lub skreślić.
  • Wóz albo przewóz – to oznacza wybór: w wierze nie ma kompromisów.
    (www.wuz.rzeszow.pl – można zobaczyć szczegóły przygotowań do ewangelizacji miasta)

Co tam było na ewangelizacji w Rzeszowie: katechezy w kościołach stacyjnych,
świadectwa, modlitwa, adoracja, modlitwa wstawiennicza, modlitwa o uzdrowienie, koncert na powietrzu.

Co było w ramach przygotowań: jeżdżący na przyczepce baner zapowiadający (jak u ks. Jarosiewicza), budziki dla śpiących na rynku (tę dynamikę wzięto z Krakowa), banery zawieszane w publicznych miejscach.

Intuicje z dzielenia się:

  1. Wiara rodzi się
  2. Boża miłość nie odstępuje nas
  3. Zauważam, że przestaję sobie wystarczać – jest to krok do wiary
  4. Sposób bycia i myślenia: przestawaj z ewangelizatorami, przestawaj na co dzień przynajmniej z równymi sobie – w wierze: nasłuchuj wołania Boga (jak do Samuela), Bóg mówi i muszę Go słuchać, msza św. to nie teatr, msza św. z uwielbieniem to Boży ogień.
  5. pomoce: inne nabożeństwa kościelne: Gorzkie żale, Droga Krzyżowa, Boże Ciało, płytki związane z duchowością, rekolekcje – bo przynoszą owoce, modlitwa wspólnotowa, bo powoduje mobilizację, świadectwa, książki – zwłaszcza o tematyce ewangelizacyjnej.
  6. Kapłani: rekolekcje charyzmatyczne dla wszystkich kapłanów konieczne.

Wnioski dla nas:

  1. Na schodach Ratusza czytać Ewangelię.
  2. Na ewangelizacji promować Jezusa a nie siebie.

—–
Jako przygotowanie do tej katechezy było zalecane obejrzenie płytki „Wóz albo przewóz”. Temat był poruszony na spotkaniu wspólnoty „Zbawiciel” 19 stycznia 2015.